→ IDENTYFIKACJA POTRZEB UCZESTNIKA PROJEKTU- IPD
Wsparcie obligatoryjne, poprzedzające inne formy wsparcia w ramach projektu. Każdy Uczestnik/Uczestniczka spotka się indywidualnie z Doradcą Zawodowym, w wymiarze śr.3h/os.
Wsparcie będzie dostosowane do indywidualnych potrzeb Uczestnika/Uczestniczki, wynikających z ich wiedzy, umiejętności, kompetencji i kwalifikacji do wykonywania danego zawodu. Każdy Uczestnik/Uczestniczka otrzyma wsparcie obejmujące niezbędne formy pomocy w celu poprawy ich sytuacji na rynku lub utrzymania/uzyskania zatrudnienia.
Wsparcie będzie obejmować trzy etapy:
Etap I – Przeprowadzenie diagnozy sytuacji zawodowej Uczestnika/Uczestniczki projektu
Etap II – Przygotowanie Indywidualnego Planu Działania - IPD
Etap III – Realizacja IPD przez Uczestnika/Uczestniczkę ze wsparciem wiedzy Doradcy Zawodowego.
→ PORADNICTWO ZAWODOWE GRUPOWE
Uczestnik/Uczestniczka projektu będzie uczestniczyć w warsztatach z zakresu poradnictwa zawodowego organizowanych w formie grupowej, w wymiarze 3h/grupa.
Poradnictwo zawodowe grupowe polega na udzieleniu pomocy Uczestnikom/-czkom w planowaniu rozwoju kariery zawodowej. Zakres i tematyka spotkań będzie zaproponowana i uzasadniona przez Doradcę Zawodowego, który sporządzał wraz z Uczestnikiem/Uczestniczką
W trakcie zajęć Uczestnicy/Uczestniczki określą swoje sylwetki zawodowe i podejmą decyzje dotyczące przyszłości zawodowej. Nabędą wiedzę z zakresu metod i technik poszukiwania pracy oraz poznają zasady konstruowania dokumentów aplikacyjnych, będących elementem autoprezentacji.
→ SZKOLENIA ZAWODOWE
Zgodnie z opracowanym IPD Uczestnicy/-czki projektu będą uczestniczyć w szkoleniach, których celem jest uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy. Szkolenia będą zgodne ze zdiagnozowanymi potrzebami i potencjałem Uczestnika/Uczestniczki oraz ze zdiagnozowanymi potrzebami rynku pracy.
Wramach szkolenia zapewnione zostaną:
- wykwalifikowana kadra, tj. trener/wykładowca/instruktor
- sala wyposażona w odpowiedni sprzęt dydaktyczny
- materiały szkoleniowe
- opłata za egzamin zewnętrzny
- poczęstunek
- dodatkowe ubezpieczenie NNW na czas trwania szkolenia.
Uczestnikom uczestniczącym w szkoleniach będzie przysługiwać stypendium szkoleniowe, w wysokości odpowiadającej statusowi na rynku pracy, zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Wszystkie szkolenia zakończą się egzaminem zewnętrznym oraz wydaniem certyfikatu/zaświadczenia/świadectwa potwierdzającego nabycie kompetencji lub kwalifikacji zawodowych.
→ STAŻE ZAWODOWE
50% Uczestników/-czek skierowanych zostanie na 6 miesięczne płatne staże zawodowe, których celem jest nabycie umiejętności praktycznych przez wykonywanie zadań w miejscu pracy, bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą.
Staże zawodowe zgodne z zaleceniami Rady z dnia 10 marca 2014 w sprawie ram jakości staży oraz Polskimi Ramami Jakości Staży i Praktyk.
Przed rozpoczęciem stażu każdy Uczestnik/-czka skierowany/-a zostanie na badania lekarskie.
W okresie odbywania stażu stazyście przysługuje stypendium stażowe, które miesięcznie wynosi 120% zasiłku, o którym mowa wart.72 ust.1 pkt 1 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
→ WSPARCIE TOWARZYSZĄCE
- ZWROT KOSZTU OPIEKI NAD DZIECKIEM DO LAT 7/OSOBĄ ZALEŻNĄ NA CZAS UCZESTNICTWA W FORMIE WSPARCIA